Życie codzienne naczyń liturgicznych

Kościelne obrzędy nie mogą odbywać się bez naczyń liturgicznych https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html , których rolą jest dostojne podanie sakramentu w odbywającej się ceremonii. Powaga naczyń musi być zatem podkreślona ich wyglądem i symboliką, które niejednokrotnie zachwycają bogactwem. 

Złote naczynia 

Trwałość przedmiotów sugeruje, że nie są one zmieniane zbyt często i służą kapłanom przez lata. Dlatego właśnie wysokojakościowe wykonanie ze szlachetnych kruszców, głównie złota daje miarodajne efekty w codziennej pracy, jaką naczynia liturgiczne muszą wypełniać. Nie ma jednak wątpliwości, że do obowiązków gospodarza kościoła należy ich pielęgnacja. Polerowanie bawełnianymi chusteczkami daje efekt błysku, który jest widziany oczami parafian. Jest to także wyraz szacunku do pomocników, którzy towarzyszą księdzu w trakcie codziennych liturgii. 

Inwestycja w naczynia liturgiczne 

Dobrze zaopatrzone sklepy z dewocjonaliami oferują wysokojakościowe naczynia, które z powodzeniem będą pełniły swoje funkcje w lokalnych kościołach. Dla świątyń, które odznaczają bogactwem historycznego znaczenia, mających szczególny charakter dla wiary katolickiej, naczynia liturgiczne wykonywane są na zamówienie, lub też parafie okazują się być spadkobiercami drogocennych relikwii o znaczeniu sakralnym. Tak na przykład najpiękniejsze Polskie monstrancje możemy znaleźć w klasztorze na Jasnej Górze (monstrancja księdza Kordeckiego), oraz w katedrze na Wawelu w Krakowie

Dodaj komentarz