Wybór szatek chrzcielnych

Każda matka dba o to, aby jej dziecko w dniu chrztu świętego wyglądało odświętnie, ale również i adekwatnie do okazji. Choć dziecko samo w sobie niewiele z tego dnia pamięta, a często jest go zupełnie nieświadome, jeśli chrzczone w niemowlęctwie, to bardzo istotnym elementem całej uroczystości jest zadbanie o posiadanie wszystkich jej aspektów materialnych – w tym specjalnej szatki.

Szatka przystosowana do chrztu powinna być w teorii zapewniona przez wybraną dla dziecka matkę chrzestną, ponieważ tak nakazuje tradycja. Czym jednak jest ta szatka oraz w jaki sposób związana jest z teorią tego istotnego dla przyszłego katolika sakramentu? Dobrze jest to wiedzieć, zanim zdecydujemy się ją ostatecznie wybrać, bo to również ma wpływ na jej wygląd oraz formę.

Jaka powinna być?

Przede wszystkim odpowiednia szatka kupiona w celach chrzcielnych powinna być niewielka – wystarczy rozmiar ok. 20×20 cm. Sprawdzają się doskonale szatki w formie kwadratu, ale sporo jest również takich okrągłych czy w formie serduszek – jest to kwestia drugorzędna, często wynikająca z estetyki danych rodziców i rodziców chrzestnych.

baptism-331581_1280

Indywidualne cechy

Coraz częściej szatki na chrzest (zobacz więcej) wykonywane są również na indywidualne zamówienie. Oznacza to, że chętnie wybiera się takie, które mają np. wyszywane czy haftowane imię dziecka albo datę chrztu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szatka wykonana była w całości ręcznie, jeśli tylko ktoś ma ku temu talent i będzie pamiętał o skromności tego elementu.

Dodaj komentarz