Świeca do chrztu- symbolem wstąpienia do społeczności chrześcijańskiej

Chrzest to bardzo radosna uroczystość. Jednak jej organizacja wymaga pewnych przygotowań. Potrzebne jest na przykład ubranko i świeca do chrztu, która dopełni całości ceremonii.

Znaczenie świecy do chrztu

To symbol przyjęcia nowo narodzonego człowieka do wspólnoty chrześcijańskiej. Jej płomień oznacza, iż czuwa nad nim Bóg i nie pozwoli mu zostać w ciemnościach, które przywiódł do ludzi grzech pierworodny. Świeca do chrztu https://www.meritohurt.pl/swieca-chrzest.html jest spoiwem między światem ludzkim a boskim. Dzięki niej nigdy nie zapomina się, że przyjęło się chrzest. Jest ona pamiątką na całe życie i przekazuje się ją, jeżeli to możliwe z pokolenia na pokolenie.

Kto powinien trzymać świecę do chrztu?

Powinność ta spoczywa na barkach rodziców chrzestnych. To oni składają przysięgę, że wraz z biologicznymi opiekunami wychowają dziecko w wierze katolickiej i zrobią wszystko, co w ich mocy, by ta mała osóbka wyrosła na porządnego i uczciwego człowieka. Świeca do chrztu jest w tym przypadku czymś w rodzaju przymierza, iż dziecko nie zostanie pozostawione na pastwę losu i gdy nadejdzie pora, zacznie uczestniczyć czynnie w obrzędach Mszy Świętej.

Bez świecy na chrzest przyrzeczenie to byłoby mniej wiarygodne i niepełne. W końcu cały ten kościelny rytuał ma swoją odwieczną oprawę, która jest tak samo ważna, jak fakt, iż noworodek uzyskał właśnie oficjalne imię i stał się owieczką bożą, która swój los powierzyła Bogu i najbliższym członkom rodziny.