Paschał na co dzień i od święta

Paschalna świeca towarzyszy człowiekowi od chrztu, czyli wstąpienia w szeregi społeczności chrześcijańskiej, aż do ostatniego pożegnania przy grobie. W ciągu całego życia kościelnego, przypomina o sobie podczas Wigilii Paschalnych, ale to jej światło powinno być codziennością każdego momentu, przywodząc myśl o radości płynącej ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i jego zwycięstwie nad śmiercią.

Zapomniane światło o którym przypomina paschał

W dobie współczesnej technologii rzadko wykorzystuje się już światło pochodzące z ognia, a jednak ma ono w sobie wiele ciepła i symboliki, które mogą nie tylko rozświetlić mrok pomieszczenia, ale i wprowadzić w głowę i serce jasne myśli, przepełnione radością. Paschał, jako symbol kościelny zapala się podczas Wigilii Paschalnej, aby dać ludziom wieść o zwycięstwie Jezusa nad śmiercią. 

Obrzęd Wigilii Paschalnej 

Obrzęd samej uroczystości w tym czasie jest bardzo efektowny i potrafi wywołać w zgromadzonych mnóstwo przeżyć i emocji. W chwili, gdy zapada zmrok, przed kościołem zapalane jest ognisko, a liturgia zaczyna się od poświęcenia paschalnego ognia i wniesieniu go do kościoła z trzykrotnym śpiewem Lumen Christi (Światło Chrystusa). Świecę zanurza się w wodzie chrzcielnej na znak chrztu Jezusa Chrystusa w wodach Jordanu. 

Ta przepełniona symboliką, coroczna uroczystość kościelna jako empiryczne przeżycie liturgii światła jest wywyższeniem wartości paschału, które warto przeżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *