Co oznacza dzielenie się opłatkiem?

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. To czas pełen ciepła i rodzinnej miłości. Ten świąteczny okres nie mógłby odbyć się bez wigilii oraz opłatka, którym dzielimy się z naszymi najbliższymi. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Nie tylko polski

Tradycja dzielenia się opłatkiem nie jest jedynie polskim ewenementem. Zwyczaj ten jest równie popularny we Włoszech, Czechach, Słowacji, Litwie, Białorusi oraz Ukrainie.

Dzielenie się opłatkiem wywodzi się ze starochrześcijańskiego zwyczaju rozdawania chlebów przaśnych. Nie był on związany stricte z okresem Bożego Narodzenia, tylko z Eucharystią. Był to symbol jedności duchowej pomiędzy członkami wspólnoty pierwszych chrześcijan.

W Polsce zwyczaj dzielenia się opłatkiem pojawił się pod koniec XVIII wieku. Początkowo związany był ze wypiekaniem go przy zakonach i kościołach. Zyskał on popularność nie tylko przez swoją historię, ale i symbolikę.

Opłatek – co oznacza dzielenie się nim?

Tradycyjnie przełamywanie się opłatkiem jest początkowym punktem wieczerzy wigilijnej. Jest symbolem dzielenia się owocami naszej pracy z resztą domowników. To oznaka miłości wobec bliskich, życzliwości i poświęcenia. Składając sobie życzenia nie tylko niesiemy innym dobre słowo, ale dzielimy się pokojem.

Dodaj komentarz